Jaké pracovní předpoklady má mít realitní makléř

Jaké pracovní předpoklady má mít realitní makléř?

admin_admin Realitní makléři

Uvažujete o práci realitního makléře? Víte, jaké schopnosti a dovednosti by měl makléř mít, a co vše musí ze zákona splnit? Na blogu Adomus GEN se vše potřebné dočtete.

Jaké zákonné podmínky provázejí počátky makléře?

Dříve platilo, že práci realitního makléře mohl provádět kdokoliv, kdo si zřídil volnou živnost. Zlomovým okamžikem se však stal rok 2020, který přinesl zákonné změny a prostřednictvím zákona č. 39/2020 o realitním zprostředkování dopřál makléřské práci vyšší prestiž. Od počátku účinnosti tohoto zákona zjednodušeně řečeno platí, že realitním makléřem může být ten, kdo:

  • má vysokoškolské magisterské vzdělání v odpovídajícím oboru (např. ekonomika)
  • má vysokoškolské bakalářské vzdělání v odpovídajícím oboru a praxi alespoň 1 rok
  • má středoškolské vzdělání s maturitou v odpovídajícím oboru a praxi alespoň 3 roky

Pokud osoba alespoň jednu z těchto podmínek nesplňuje, musí složit zkoušku odborné způsobilosti. Ta se skládá z písemného testu a praktické zkoušky z odpovídajících oblastí nutných pro makléřskou práci. Další povinnou složkou je pojištění makléře pro případ škody.

Jaké schopnosti a dovednosti má mít správný makléř?

Kromě zákonných podmínek a odborných znalostí by měl realitní makléř mít i další potřebné dovednosti. Vedle profesionality je to i sebe disciplinovanost v dochvilnosti, plánování a dodržování plánů a s tím související i sebereflexe. Měl by být komunikativní a spolehlivý, jeho práce by měla být cílevědomá a systematicky detailní. Realitní makléř musí být ve svých věcech vytrvalý, mít ze začátku pokoru a vůli vydržet a zároveň mít tah na branku.

Jakou roli hrají makléřovi zkušenosti?

Předešlé prodejní zkušenosti z jiných oborů a obchodní duch určitě hrají svou roli. Nejsou však dominantní složkou, tou jsou motivace a odhodlání. Práce realitního makléře obsahuje především dřinu, nejedná se o práci, ve které se jen o něco pokoušíte. Realitní makléř pracuje téměř neustále, jeho čas musí být flexibilní a jeho přístup zákaznicky orientovaný pro budování své vlastní značky.

Máte na to? Jak se stát realitním makléřem a jak začít?

Jste připravení tomuto oboru věnovat i veškeré své volné úsilí? Pak máte ty nejlepší předpoklady pro úspěch na poli realit. Nezalekněte se však, pokud výsledky nepřijdou okamžitě, práce realitního makléře je běh na dlouho trať a jen cílevědomý a vytrvalý maratónec dokáže s námi v Adomus GEN doběhnout do cíle.