Co je nabývací titul k nemovitosti a k čemu slouží

Co je nabývací titul k nemovitosti a k čemu slouží?

admin_admin Prodej nemovitostí, Realitní makléři

Při koupi nemovitosti můžete narazit na určitá úskalí a málo kdo vás na ně připraví. Na blogu Adomus – reality a finance jinak najdete odpovědi, na co se ptát a na co si dát pozor při koupi domu či bytu. Co je nabývací titul k nemovitosti, k čemu slouží i jak ho získáte?

Co je nabývací titul k nemovitosti?

Kupujete nemovitost? Nabývacím titulem k nemovitosti se rozumí dokument či listina, na základě, které lze určit vlastnické právo k dané nemovitosti a jakým způsobem byla daná nemovitost nabyta. Tento komplexní dokument vám odkryje i to, zda se k vysněné nemovitosti vážou soudní spory, exekuce nebo dokonce zástava.

Většinou se jedná o KUPNÍ SMLOUVU v případě, že současný majitel nemovitost koupil. DAROVACÍ SMLOUVU v případě, že majitel danou nemovitost získal darem. USNESENÍ O PŘÍKLEPU v případě, že současný majitel nemovitost vydražil v dražbě. USNESENÍ O DĚDICTVÍ, pokud současný majitel nemovitost zdědil, ale také USNESENÍ O VYPOŘÁDÁNÍ SJM v případě, že současný majitel získal nemovitost vypořádáním s manželkou či manželem.

Nabývací titul slouží k prokázání vlastníka dané nemovitosti. U některých nemovitostí bývá nabývacích titulů více, a to například v případě, kdy část nemovitosti zdědíte a druhou část následně odkoupíte.

Musíte po prodávajícím požadovat nabývací titul k nemovitosti?

Ano. Je v něm vydefinována daná nemovitost a pro budoucí kupní nebo rezervační smlouvu je to dobrý potřebný podklad. Je také možné, že jako kupující budete chtít čerpat na koupi nemovitosti hypoteční úvěr a budete ho k čerpání potřebovat předložit.

Jak získat nabývací titul k nemovitosti?

Kromě toho, že vám nabývací titul předloží vlastník nemovitosti, můžete si zažádat na Czech pointu nebo na místně příslušném katastrálním úřadě, kde můžete získat za poplatek neověřenou i ověřenou kopii listu vlastnictví (LV).  LV je veřejná listina, která informuje o vlastnictví nemovitosti a jaká jsou s vlastnictvím dané nemovitosti spojena případná omezení.

Doklad o vlastnictví: Hledáte makléře ke spolupráci?

Ať už nemovitost prodáváte nebo ji plánujete koupit, aktivní komunikace je pro nás, realitní makléře z adomus.cz, podstatou úspěšné spolupráce. Pokud prodávajícího požádáme o předložení nabývacího titulu, pak ho budeme potřebovat pro banku, která kupujícímu bude zajišťovat financování. Pokud prodávajícího žádost o nabývací titul nemovitosti, jakkoliv zneklidní, je naší povinností s ním komunikovat veškeré další postupy a dokumenty, které budou nutné při prodeji nemovitosti ještě splnit a kupující tak získal jistotu, co opravdu kupuje.

Sdělte nám vaše představy!

A my dohlédneme, aby prodej i koupě nemovitosti proběhla bez komplikací! Pomůžeme vám s výběrem nemovitosti a společně s Business Family vám poskytneme i komplexní servis od financování po administrativu.