Jste realitní makléř a zajímá vás, jaký dopad bude mít připravovaný zákon na realitní makléře i realitní kanceláře? Kam přesně zákon cílí? A jak se zpřísní pravidla v případě schválení zákona o realitním zprostředkování?
Co je cílem zákona o realitním zprostředkování?
Na jednoho realitního makléře připadá v průměru 720 obyvatel, a Česká republika se tak řadí ke špičce ze všech zemí Evropské unie v počtu realitních makléřů. V situaci, kdy realitního makléře může dělat každý, je cílem stabilizovat, zkvalitnit poskytované služby a navrátit realitnímu oboru opět prestiž.
Co stojí v návrhu zákona o realitních makléřích?
Zákon chce změnit dosavadní volnou živnost realitního makléře na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci vysokoškolského vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe.
Předepsané vzdělání pro realitní makléře
Většina dnešních makléřů si s kvalifikací nemusí lámat hlavu, plně jim postačí tři roky dosavadní praxe a nečeká je tedy žádné síto v podobě kvalifikovaných zkoušek. Pokud se budete chtít stát nově makléřem nebo už makléřem jste, ale nemáte dostatečně dlouhou praxi či vzdělání, budete muset složit zkoušku odborné způsobilosti.
Povinné pojištění pro realitní makléře
Zprostředkovatelé realitních obchodů budou muset být pojištěni pro případ, že by svému klientovi způsobili škodu. Pojištění odpovědnosti stanovuje zákonné limity na částku 1 750 000 Kč pro jednotlivé případy a na částku 3 500 000 Kč v případě souběhu. Spoluúčast byla stanovena minimálně na 1 % a 5 000 Kč. Je ale optimální postavit na stejnou úroveň realitního makléře a realitní kancelář?
Jaký dopad bude mít nový zákon o realitním zprostředkování?
Ambicí připravovaného zákona je regulovat počty makléřů „amatérů“ kvůli nastaveným zákonným podmínkám, které diskutují o vzdělání, praxi, pojištění, úschově peněz aj. V případě, že dojde k rapidnímu úbytku realitních makléřů na volném trhu se předpokládá, že většina bez dostatečné praxe nebude chtít absolvovat makléřské zkoušky, nebo nebudou mít na náklady ve formě povinného pojištění, které se jim kvůli občasnému přivýdělku nevyplatí.
Účinnost nového zákona je předběžně stanovena na 1. ledna 2020, ale počítá se, že reálný dopad na realitní trh nastane kvůli lhůtám na splnění povinností o něco později.
O přijetí zákona a jeho finální podobě vás budeme informovat, protože realitní byznys v Adomus – reality jinak se dělá buď perfektně, a nebo vůbec.